بازار مالی چیست ؟

بازار مالی چیست ؟
اگر زندگی آدم های ثروت مند چند نسل قبل را مطالعه کنید میتوانید این موضوع را به خوبی درک کنید که چه تلاشی برای جمع کردن ثروت خود کرده اند اما امروزه ما شاهد افرادی هستیم که با سن و سال خیلی کم به موفقیت های مالی فوق العاده ای رسیدند کار این افراد فقط یک لبتاب یا یک گوشی است .

آنها در بازار های مالی مثل بورس ، فارکس ، ارزهای دیجیتال سرمایه گذاری میکنند و در لحظه ممکن است پول هایی با رقم های بالا به دست بیاورند اما ورود به این بازار در ابتدا کار دشواری است هرکسی بدون دانش وارد این بازار ها شود ممکن است کل سرمایه خود را از دست بدهد در نتیجه باید شما قبل از ورود به این بازار ها شناخت کاملی نسبت به آنها پیدا کنید و اشراف اطلاعاتی کاملی در این زمینه داشته باشید با من در این مقاله همراه باشید سعی کرده ام به صورت ساده تا حدود زیادی این بازار ها را به شما معرفی کنم تا شما به جواب سوال بازار مالی چیست و انواع بازار مالی برسید.
بازار مالی یا سرمایه چیست ؟
به زبان خودمانی به هر مکانی که تجارتی در آن صورت بگیرد بازار مالی میگویند حتی بازار هایی مثل اوراق بهادار که شامل اوراق قرضه، ارز، فلزات است نیز یک بازار مالی به شمار میرود این بازار ها برای اقتصاد کشور از اهمیت زیادی برخوردار است .

به عنوان مثال شرکت هایی که نیاز به سرمایه بیشتر برای توسعه کسب و کار خود دارند اقدام به فروش سهام خود در بازار های مالی مثل بورس میکنند مردم با خرید این سهام ها هم به شرکت ها کمک مالی میکنند و شرکت ها هم درقبال این کار سودی را که به دست می آورند با سهام داران خود تقسیم میکنند.

بازار های مالی انواع مختلفی دارند اما هدف ما در این مقاله آشنا کردن شما با بازار هایی است که بیشترین سود را به دست بیاورید و به موفقیت های مالی خوبی برسید بازار هایی مثل بورس ایران ، بازار بزرگ فارکس ، بازار زیبای ارز های دیجیتال در ادامه هم کامل به برسی این بازار ها میپردازیم .

بازار بورس چیست ؟
بورس یک کلمه فرانسوی به معنی کیف پول است اگر به سال های قبل برگردیم چند بازرگان اروپایی در تجارت خود به شدت ضرر کردن به همین خاطر آنها دنبال راه چاره ای برای جبران این خسارت ها میگشتند تا در نهایت تصمیم گرفتند مقدار سرمایه ای که دارند را با افراد دیگر شریک کنند تا به این شکل به نوعی ضرر های آنها جبران شود و سود و زیان به دست آماده را با شرکای خود تقسیم کنند .

این روند به تدریج ادامه پیدا کرد و به شکل سهامی جا افتاد به شکلی که هم مردم علاقه به این کار نشان دادند و هم بازرگان ها سود های بیشتری به دست می آوردند چون در بین مردم کسانی بودن که فقط پول داشتند اما راه های فروش و زیاد کردن آن را بلد نبودن در نتیجه به نفع آنها بود پول های خود را به کسانی بدهند که بتواند با آن کار کند و سود خوبی هم به آنها بدهد.

کشوری که اولین بازار تجربه بازار سهامی را کسب کرد روسیه بود روسی ها در سال ۱۳۵۳ میلادی برای این که آفریقا را دور نزنند تا بتوانند از شمال اروپا به شرق آسیا و چین کالا ببرند دست به این کار زدند این کار به نوعی پر ریسک بود اما خیلی از مردم برای تامین سرمایه این کار سرمایه گذاری کردند تا در سود و زیان آن شریک باشند .

اولین بازار بورس در دنیا ؟
هلند اولین کشوری بود که در قرن 17 میلادی در شهر آمستردام بازار بورس خود را ایجاد کرد بعد از آن زمان همه کشور ها به نوبت سازمان های بورس خود را ایجاد کردن کشور ایران هم در سال ۱۳۴۵ قانون تشکیل بورس تایید شد و در سال ۱۳۴۶ فعالیت رسمی این سازمان آغاز شد .

در بورس ایران سهام شرکت های بزرگ برای خرید و فروش عرضه میشود اگر دانش تحلیل تکنیکال داشته باشید میتوانید از این بازار سود های خوبی بگیرید ناگفته نماند در ایران تحلیل تکنیکال به خوبی جواب نمیدهد و بیشتر تحلیل فاندامنتال است که تاثیر گذار است .

مزایای بازار بورس ایران ؟
یکی از بازار هایی که میتوان گفت کم ریسک و بی خطر است بازار بورس ایران است البته تا قبل از سال 99 در سال 99 نزدیک به 50 درصد و شاید ام بیشتر از این درصد سرمایه مردم از بین رفت .

کم ریسک بودن
در این بازار طبق قانون جدید که اخیرا توسط سازمان بورس تایین شده است در روز یک سهام میتواند 6 درصد سود کند یا در مقابل 2 درصد ضرر بیشتر از این در این بازار امکان پذیر نخواهد بود به خاطر همین یک بازار کم ریسک است .

قانونی بودن آن
ان بازار توسط خود بانک مرکزی نظارت میشود و سازمان بورس هم نطارت کاملی بر آن دارد اگر هر مشکلی پیش بیاید شما میتوانید با خیال راحت پیگیری های لازم را انجام دهید و دارایی های شما در امان خواهند بود

معایب بازار بورس ایران ؟
در بازار بورس ایران قرار نیست شما هیجانی بشید این اتفاق اصلا پیش نمیاد تا یک شبه کل پول شما را از بین بره و برعکسش سرمایه شما چند برابر بشه این بازار به نظر من مثل یک لاکپشت میمونه و خیلی آرام در حال حرکته که برای بعضی ها عالی و برای بعضی ها جالب به نظر نمیاد .

کم تحرک بودن بازار
این بازار به صورت خیلی آهسته یا سود میدهد یا ضرر و قرار نیست یک شبه اتفاق های عجیب و غریب بیفتند اگر میخواهد از بازار های مالی سود های خوب به دست بیارید این بازار جای شما نیست و فقط برای افرادی پیشنهاد میشود که نمیخواهند پولشان در بانک ها باشد .

بازار فارکس چیست ؟
بزرگ ترین بازار مالی در دنیا فارکس است در لحظه ممکن است در این بازار تیلیارد ها پول جا به جا شود نام فارکس مخفف سه کلمه Foreign Exchange Market و معنی آن تبادل ارز های خارجی است این بازار بر خلاف بازار بورس هیچ بازار متمرکزی ندارد اما مرکز معاملاتی در ژاپن انگلستان و آمریکا به شمار میرود.

این بازار مکان فیزیکی مشخصی ندارد و تمام کسانی که در فارکس مشغول هستند از طریق شبکه الکترونیکی در حال معامله ارز های خود هستند فارکس یک بازار OTC یعنی بدون مکان فیزیکی است اما مرکز های اصلی آن در لندن، نیویورک و توکیو واقع شده اند .

گروه های زیادی در فارکس مشغول هستند گاهی برخی از افراد در نقش یک بازیگر ظاهر میشوند این بازیگر ها بر روی دو هدف کار میکنند گاهی برای سفته بازی و گاهی برای کسب سود اما هدف اصلی آنها بیشتر از این دوتا حفظ تمامیت و ثبات بازار است .

در فارکس نیز مانند سایر بازار های دیگه برای تحلیل و برسی قیمت جفت ارز ها از تحلیل تکنیکال و تحلیل بنیادی استفاده میشود جفت ارز یک اصطلاح رایج در فارکس است و به هر دو ارزی که با یک دیگر معامله شوند جفت ارز میگویند .

اگر میخواهید وارد بازار فارکس شوید پیشنهاد میکنم حتما تمام مطالب این دو سایت را به صورت مداوم زیر نظر داشته باشید مطالب این سایت بیشتر در جهت برسی وضعیت اقتصادی و رویداد های ارز ها است تمام مطالبی که شما باید بدانید در این وب سایت ها قرار داده میشوند از اخبار انتخابات جنگ و … که میتواند بر روی قیمت ارز ها دخیل باشد .

fxstreet.com
forexfactory.com
ناگفته نماند برای موفقیت در این بازار بهتر است در کنار تحلیل فاندامنتال و بنیادی به خوبی با تحلیل تکنیکال برای برسی رفتار قیمت یک ارز در آینده آشنایی داشته باشید .

ویژگی های بازار فارکس ؟
از این جهت که فارکس بزرگ ترین بازار مالی در دنیا محسوب میشود باید ویژگی های خیلی خوبی داشته باشد لذا اگر دارای ویژگی های خوبی نبود عنوان بزرگ ترین بازار مالی دنیا را به نام خود ثبت نمیکرد در ادامه به برسی ویژگی های این بازار خواهیم پرداخت .

فعالیت شبانه روزی
ساختار فارکس غیر متمرکز است و به صورت 24 ساعته از صبح روز دوشنبه تا پایان روز جمعه امکان معامله در آن وجود دارد اگر ساعت کاری این بازار در آمریکا به اتمام برسد ساعت کاری آن در توکیو و هنگ‌کنگ شروع میشود در نتیجه جای نگرانی برای معامله گران یا تریدر های این بازار وجود ندارد .

داشتن اعتبار اهرمی یا High Leverage
بر خلاف بازار بورس ایران که مجبور هستیم سرمایه خود را در ابتدا در اختیار کارگزاری یا Broker ها برای انجام معامله قرار دهیم در فارکس تنها با پرداخت حجم کوچکی از معاله میتوان وارد آن معامله شد به این اعتبار Leverage میگویند .

در طول روز ممکن است نوسانات یک ارز از یک سنت یا دو سنت بیشتر شود به همین علت از اعتبار های Leverage استفاده میشود در صورتی که از این اعتبار استفاده نکنند هیچ جذابیتی در بازار فراکس باقی نمی ماند این اعتبار در فارکس معادل 1 به 100 است این بدان معنا است که شما با ده هزار دلار سرمایه وارد فارکس میشوید با این مقدار سرمایه میتوانید تا سقف یک میلیون دلار معامله کنید.

سنجش تغییرات جفت ارزها (Pips)
این ویژگی به خاطر حجم بالای معاملات در بازار فارکس در نظر گرفته شده است در این بازار نرخ ارز ها معمولا برابر چهار یا پنج رقم اعشار است به رقم چهارم بعد از اعشار Pips میگویند .

اسپرد و قیمت خرید و فروش Bid & Ask
در بازار فارکس برای هر جفت ارز دو قیمت متفاوت از هم وجود دارد Ask قیمتی است که شما در آن لحظه میتوانید خرید انجام دهید و Bid قیمتی است که شما در لحظه میتوانید فروش انجام دهید تفاوت میان این دو قیمت را اسپرد میگویند ک در انواع بروکر ها نرخ آن نیز متفاوت است به عبارتی اسپرد هزینه ای است که بروکر ها برای انجام معامله خود باید آن را پرداخت کنند .

امکان اندازه گیری حجم معاملات
مبادلات ارز لات (Lot) واحد اندازه گیری حجم معامله در بازار است در اکثریت معامله ها هر لات برابر با ۱۰۰۰۰۰ ارز پایه است در بیشتر جفت ارز ها این عدد معادل 10 دلار سود یا زیان هر پیپ است حداقل حجم معاملات در خیلی از بروکر ها ۰٫۰۱ لات است .

معایب بازار فارکس ؟
کلی از ویژگی های خوب بازار فارکس صحبت کردیم حالا نوبت معایب این بازار بزرگ است در ادامه به برسی این موضوع میپردازیم با ما همراه باشید .

ریسک بسیار بالای معاملات
این بازار به قدرتی پر ریسک است که در سال ۲۰۱۹ حدود 70 درصد از سرمایه گذاران فارکس دچار ضرر های خیلی زیادی شدن .

تخصصی بودن بازار فارکس
بازار فارکس مثل بورس ایران که کل مردم حتی کسانی که در روستا ها زندگی میکردن و هیچ دانشی از بورس و بازار های مالی نداشتن و سرمایه گذاری می کردند نیست در این بازار اگر تخصص نداشته باشی آموزش نبینی در یک روز ممکنه کل سرمایه ات رو از دست بدی پس حتما نیازه که ماه ها وقت بزاری و اصولی همه چیز را درباره این بازار بدونی .

قانونی برای فارکس در ایران وجود دارد ؟
در کشور ما ایران به دوعلت این بازار به رسمیت شناخته نشده است اولین و مهم ترین علت آن خروج ارز از کشور به سمت بازار های خارج از کشور است همین موضوع میتواند به اقتصاد داخلی ما لطمه وارد کند برای همین این بازار توسط بزرگان این مملکت عاملی نگران کننده و غیر قابل قبول است .

علت دوم هم پیچیدگی و سختی کار در بازار فارکس است خیلی از ایرانی ها تا جایی که اسم پول میاد همه میگن بریم اما این یک واقعیت است پنیر مجانی فقط در تله موش است هیچ جای دنیا به هیچ کسی سود الکی نمیدن خیلی از هم وطن های عزیز بدون دانش وارد این بازار میشن و سرمایه های خود را از دست میدهند .

بازار ارز دیجیتال چیست ؟
به عقیده خیلی از کسانی که در بازار های مالی فعالیت دارند بازار ارز دیجیتال یک اختراع بزرگ است که بر پایه علم رمز نگاری ایجاد شده است ارز دیجیتال (Cryptocurrency) نوع خاصی از پول دیجیتال است و بیشتر ارز های این بازار برای غیر متمرکز بودن ، تغییر ناپذیری ، و همچنین شفاف بودن از بلاک چین استفاده میکنند بازار ارز های دیجیتال به این علت غیر متمرکز است که هیچ نهاد یا دولتی تا کنون موفق به دخالت در آن نشده است و هیچ راهی برای دخالت دولت ها در آن وجود ندارد.

اگر به زبان ساده تر بخواهیم بازار ارز های دیجیتال را توضیح دهیم باید بگوییم پول هایی که نمیتوان آن را لمس کرد و فقط در فضای اینترنت ما میتوانیم به این پول ها دسترسی داشته باشیم این پول ها وجود فیزیکی ندارند .

بر خلاف سایر بازار های مالی که دولت ها توان نفوذ در آن را دارند ارز دیجیتال بر پایه فناوری بلاک چین ایجاد شده است تا از کلاه برداری و استفاده پول توسط دولت ها جلوگیری کند و از زمان اختراعش تا کنون هیچ دولت و هکری نتوانسته به آن نفوذ کند .

استارت کار این بازار را شرکت دیجی‌کش در دهه 90 توسط دیوید چاوم زد دیجی‌کش در آن زمان امکانی را فراهم کرد تا قابلیت انتقال ارز به صورت الکترونیکی انجام شود اولین ای-گلد با پشتوانه طلا در سال ۱۹۹۶ ایجاد شد و اولین پول مطرح دیجیتال Liberty Reserve است که در سال ۲۰۰۶ معرفی شد.

همین امر باعث شد که کاربران برای این که بتوانند پول های خود را به این رمز ارز ها تبدیل کنند و بین یک دیگر رد و بدل کنند تا این که در سال 2009 اولین ارز دیجیتال به نام بیت کوین وارد این بازار شد یکی از عواملی که باعث شد بیت کوین مورد قبول get more info همه قرار بگیرید حذف واسطه ها در معاملات بود که به نوعی برای همه جذاب به نظر میرسید .

ویژگی های بازار ارز های دیجیتال ؟
ارز های دیجیتال یکی از با امنیت ترین بازار های مالی در دنیا است که در چند سال اخیر موفق شده توجه خیلی از افراد در سراسر جهان را خود جلب کند هنگامی که همه نگاه ها به سمت این بازار میرود باید انتظار ویژگی های خوبی باشیم در ادامه این ویژگی ها را با هم برسی میکنیم .

بازار 24 ساعته
بازار ارز های دیجیتال به صورت 24 ساعته و بدون تعطیلی به تریدر ها امکان معامله کردن را میدهد یعنی قرار نیست شما از هیچ چیزی تو این بازار جا بمونی .

خرید و فروش اینترنتی
پایه و اساس بازار ارز های دیجیتال اینترنت است و شما در هر جای این دنیا که باشید با وصل شدن به اینترنت میتوانید خرید و فروش را در سطح جهانی انجام دهید

دور زدن تحریم ها
این ویژگی بیشتر برای ما ایرانی ها به چشم میاد به عنوان مثال اگر فردی از آمریکا بخواهد برای شما پول انتقال بدهد با توجه به تحریم های این کشور علیه ما امکان این انتقال وجود ندارد اما چون بازار ارز های دیجیتال بدون دخالت دولت ها پیش میرود در کم تر از یک دقیقه امکان انتقال پول از هر جای دنیا به هر نقطه دیگر وجود دارد و هیچ تحریمی جلو دار آن نیست .

بالا بودن امنیت در معاملات
چون پایه و اساس این بازار بلاک چین است امنیت بالایی نیز دارد هر معامله در بازار ارز دیجیتال در بین چند باکس در داخل بلاکچین صورت میگیرد و اگر هکری بخواهد اطلاعات یک باکس را هک کند چگونه میتواند به اطلاعات باکس های دیگر دسترسی داشته باشد به عنوان مثال اگر وب سایتی هک شود چون آن وب سایت بر روی یک سرور قرار دارد ممکن است تمام سرور نیز دست هکر ها بیفتد اما در بلاک چین ما با سرور سروکار نداریم و اصلا سروری وجود ندارد تا هک شود .

نامشخص بودن هویت در تراکنش ها
در نظام بانکی کشور ما اگر شما بخواهید برای یک نفر پول انتقال بدهید باید شماره کارت آن فرد را داشته باشید زمانی که در خودپرداز اقدام به انتقال میکنید نام فرد برای شما نمایش داده میشود در این بازار نیز به این شکل است اما با اختلاف این که ما میتوانیم آدرس کیف پول فردی که قصد انتقال پول را داریم بگیریم ولی نه اسمی از ما هست نه از فردی که پول را میگیرد فقط پول رد و بدل میشود با یک آدرس کیف پول هیچ اسمی در تراکنش ها نیست .

معایب بازار ارز های دیجیتال ؟
با این همه ویژگی خوب نمیشه گفت این بازار همه چیز تمام است و ما باید سری سرمایه گزاری کنیم بهتره با معایب های این بازار نیز آشنا بشید .

انفجار ناگهانی
در بازار ارز دیجیتال ممکنه یک تریدر در یک شب سرمایه اش 1000 برابر بشه و همین ممکنه برعکس باشه یعنی در یک شب کل سرمایه فرد از بین بره .

ارز دیجیتال حامی مجرمین
اگر کسی بخواهد پول شویی کند یا به تروریست هایی مثل داعش کمک کند خیلی ساده میتواند از طریق این بازار این کار را انجام دهد بدون ای که هیچ دولت و نهادی با خبر شود این یک نگرانی بزرگ برای همه کشور ها است

غیر قانونی بودن این بازار
اگر در انتخاب کیف پول یا صرافی خود دقت نکنید و نا آگاهانه عمل کنید شاید منجر به از دست رفتن سرمایه شما شود به عنوان مثال از یک کیف پول استفاده میکنید شاید فردا آن کیف پول دیگر نباشد خیلی از افراد پول های خود را در بازار به تتر تبدیل میکنند اما خب شاید فردا تتری وجود نداشت این اتفاق ممکن است بیفتد حالا اگر همچین چیزی بشه کجا میخواهید بروید و شکایت کنید .

ارز دیجیتال در ایران قانونی است ؟
این سوال به صورت قطعی نمی توان پاسخ داد در کل ایران نه آن را غیر قانونی اعلام کرده است نه قانونی و بلاتکلیف است اما روی خوش به این بازار نشان نمیدهد و مدام به مردم تذکر میدهد که وارد این بازار نشوند این برای یک کشور که پول های آن وارد یک بازار دیگری شود چیز خوش آیندی نیست .

سخن پایانی !
تا جایی که امکان پذیر بود ما شما را با سه بازار بورس ، ارزدیجیتال ، فارکس آشنا کردیم در یک کلام اگر میخواهید از این بازار ها پول در بیاورید باید با راز و رمز های آن آشنا باشید اگر آموزش نبینید ممکن است دارایی شما از بین برود هیچ وقت تحت تاثیر تبلیغات قرار نگیرید هیچ کدام از این بازار ها الکی سود نمیدهند و در این دنیا هیچ چیزی شانسی نیست باید دانش این کار را داشته باشید موفق و پیروز باشید .

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *